×
خانه » دسته‌بندی نشده » حذف تکیه کلام و اَ اَ اَ اِاِاِ اُاُاُ های رو مُخ!
۳۰ آذر ۱۳۹۸

حذف تکیه کلام و اَ اَ اَ اِاِاِ اُاُاُ های رو مُخ!

مقاله را با یک سوال شروع می کنم. اگر کسی در مکالماتش با شما مدام از واژه مثلا استفاده کند شما اذیت نمی شوید؟ بگذارید من به جای شما جواب دهم! بله ، شما هم اذیت می شوید. می خواهم مثال بزنم:

اِ اِ اِ اِ سید محمود بنی هاشمی اِ اِ اِ اِ فن بیان و راه های اِ اِ اِ اِ خدمتون عرض کنم که ه ه ه برقراری ارتباط موثر را اِ اِ اِ اِ اِ به طور حرفه ای آموزش می دهد.
یا سید محمود بنی هاشمی(سکوت) فن بیان و راههای (سکوت) برقراری ارتباط موثر را (سکوت) به طور حرفه ای آموزش می دهد.

کدام جمله حس بهتری به شما منتقل می کنید؟ استفاده از تکیه کلام ها و واژه های اضافه در بیان تاثیر گذاری کلام را از بین خواهد برد

 

اما چند نوع تکیه کلام داریم:

دکتر حامد محمدی کنگرانی مشاور و روانپزشک در یک تحقیقی تیکه کلام های رایج را به چند گروه تقسیم کرد:
. تکیه کلام های فرهنگی
برخی تکیه کلام ها فرهنگی و قدیمی هستند. کلماتی مانند چاکرم، مخلصم و نوکرم از تکیه کلام های قدیمی هستند که هیچ بار اجرایی هم ندارند؛ یعنی گوینده نه نوکر کسی است و نه چاکر کسی. متاسفانه این کلمه ها بار مثبتی هم ندارند و افراد را کوچک تر از آن چیزی که هستند، نشان می دهند.اگر بخواهیم به پیدایش این کلمات دقت کنیم، فکر می کنم اصطلاحاتی هستند که از دوران قاجار و تهران قدیم مانده اند. در آن دوران لوطی مسلک و جوانمرد بودن فضیلت محسوب می شد و افراد سعی داشتند خود را خاکی تر و کوچک تر نشان دهند اما امروزه خیلی از آنها کاربردی نیستند و کلماتی بی معنی محسوب می شوند. بنابراین جایگاهی در فرهنگ لغات ما ندارند و چیزی جز یک تکیه کلام نیستند.
.تکیه کلام های عادتی
گروهی از تکیه کلام ها را به صورت عادتی در افرادی که مشکل گفتاری دارند یا نقصان توجه و یا کمبود اعتماد به نفس دارند، مشاهده می کنیم. برای رفع این تکیه کلام ها توصیه می شود پس از مکثی کوتاه، سکوت یا یک کلمه ثابت جایگزین تکیه کلام شود.
«ببخشید» که تکیه کلام علی دایی است، مثال مصطلحی در همین زمینه است. به نظر می رسد گفتن کلمات این چنینی نشانه ناتوانی فرد در گفتن جمله یا بیان بعضی از کلمات و حتی فراموش کردن جمله باشد. حتی گفتن «اِ، عرض کنم خدمتتون که، حضور انور مبارکتان، به قول گفتنی و…» نیز تکیه کلام هایی مکثی هستند که اغلب برای فکر کردن و یادآوری جملات در طولانی مدت جا می افتند و به تکیه کلام تبدیل می شوند.


.تکیه کلام های خارجی
امروزه کلماتی مانند «مای گاد! اوکی، نو پرابلم» و… از دهان مردم ایران زیاد شنیده می شود. البته این کلمات تکیه کلام های خارجی هستند که بین انگلیسی زبان ها رایج است. این تکیه کلام ها از افرادی که به کشورهای غربی سفر کرده اند به ایران آورده شد و بعد هم فیلم های ماهواره ای آن را رواج دادند. استفاده از این تکیه کلام ها نیز صورت خوشی ندارد، خصوصا اینکه از یک زبان بیگانه هم وارد زبان ما شده اند.

.تکیه کلام های مذهبی
بعضی از تکیه کلام ها مانند یا اباالفضل، یاعلی، یا امام زمان، خدایا کمکم کن، الهی شکر و… ریشه مذهبی دارند. بسیاری از ایرانی ها برحسب میزان ارادت و اعتقاد مذهبی شان هرکاری که می خواهند انجام دهند، هرچند هم که ساده باشد، از چنین عبارات استمدادی نظیر یا اباالفضل و… استفاده می کنند. استفاده مکرر از این واژه ها به مثابه یک تکیه کلام و بدون توجه به بار محتوایی و زمان استفاده از آن ممکن است کارکرد معنوی آن را مخدوش کرده و آن را صرفا به لقلقه زبان تبدیل کند.
تکیه کلام های سینمایی
اگر سریال شب های برره را یادتان باشد، اصطلاحی با عنوان «نوفهمه» در آن به طور مکرر تکرار می شد. متاسفانه در آن ایام این کلمه در سطوح مختلف اجتماعی به شکل های سخیفی تکرار می شد و حتی برخی از کودکان برای پدر و مادرهایشان هم از این واژه استفاده می کردند. این حرکت فقط مختص کشور ما نیست و افراد زیادی تحت تاثیر شخصیت های سریال ها قرار می گیرند و سعی می کنند کلمه را برای خوشی، شوخی یا مقاصدی از این قبیل استفاده کنند.
آخرین آنها نیز «واس ماس» بود که به عنوان تیتر در برخی از جرائد هم استفاده شد. حتی گاهی افرادی از این کلمه استفاده می کنند که اصلا چنین تکه کلام هایی با شخصیت شان سنخیتی ندارد. استفاده از این کلمه در اشخاصی که مقام مهمی دارند، اصلا پسندیده نیست. گاهی بعض ها چنان تحت تاثیر شخصیت های ساختگی سریال ها قرار می گیرند که فراموش می کنند در یک مکان رسمی هستند.
.تکیه کلام های مضطرب
تکیه کلام کاربرد دیگری هم دارد و آن زمانی است که فرد به دلیل ترس و اضطراب سعی می کند با استفاده از تکیه کلام، تنش خود را کاهش دهد. مثلا می خواهد چیزی را از آن خود کند ولی طرف مقابل مقاومت می کند و او در جواب می گوید که مثلا، «این واس ماس!» و با به کاربردن این اصطلاح، توجه طرف مقابل را از روی شیء منحرف و به خود جلب می کند.

 

برای حذف تکیه کلام باید چه کرد ؟

من دو روش را به شما پیشنهاد می دهم

. سکوت کنیم:
بهترین و کاراترین روش برای حذف تکیه کلام سکوت است، هنگامی که احساس کردید تکیه کلام های شما حوصله سر بر شدند، به جای تکیه کلام ها از سکوت استفاده کنیم. سکوت کنید هر چند اگر طولانی باشد. موردی که برای خودم پیش اومده! سال ها پیش من در مکالماتم از کلمه مثلا استفاده می کردم و این مسئله باعث آزار اطرافیانم می شد.

 


. تمرین کِش :
پاولف آزمایشی به این شرح انجام داد: او در هر وعدۀ غذا، همزمان با دادن پودر گوشت به سگ، زنگی را نیز به صدا درآورد، صدای زنگ به خودی خود به لحاظ تغذیه ای محرکی برای سگ محسوب نمی شود، اما با ادامۀ این کار، سگ بین «صدای زنگ» و «غذا» ارتباط برقرار کرد، به طوری پاولف کم کم مشاهده کرد با به صدا در آوردن زنگ، حتی بدون وجود غذا بزاق سگ ترشح می شود.
در این نوع یادگیری، هرگاه یک محرک بی‌اثر(مثلاً صدای زنگ)، به همراه یک محرک طبیعی (مثلاً غذا) به جانور عرضه شود، پس از مدتی محرکِ بی‌اثر به تنهایی سبب بروز پاسخ (ترشح بزاق) در جانور می‌شود. به این محرکِ جدید محرک شرطی می‌گویند؛ زیرا به شرطی می‌تواند سبب بروز رفتار شود که پیش از آن با یک محرک طبیعی همراه بوده باشد. به محرک طبیعی، محرک غیرشرطی نیز گفته می‌شود.
قصد داشتم با این مثال شما را مسئله شرطی سازی آشنا بکنم، مثال دیگری که برای شرطی شدن می توانم بیان کنم، لواشک هست. همین الان که کلمه «لواشک» را خواندید چه حسی به شما دست داد؟ اکنون که صحبت از لواشک شد ذهن شما به دلیل اینکه شرطی شده ، طبق عادت گذشته بزاق ترشح می کند.
برای این تمرین ، کشی را به دستتان بیندازید و هر وقت متوجه شدید که از تکیه کلام استفاده کردید، کش را بکشید و رها کنید تا به دست شما بر خورد کند. در واقع این مغز ناخودآگاه ماست که این تکیه کلام هارا می گوید. ما با این کار به مغز خود می فهمانیم که اگر اِ، درواقع و … بگویی تنبیه خواهی شد. در این حالت مغز ما به مرور شرطی خواهد شد که هر گاه از تکه کلام استفاده کند دردی را احساس می کند و سعی می کند که دیگر از آنها استفاده نکند.

این ویدیو را ببینید :

 

 

سید محمود بنی هاشمی

من بهت کمک میکنم بهتر زندگی کنی !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *