×
خانه » دسته‌بندی نشده » چطور نه بگوییم؟
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

چطور نه بگوییم؟

یکی از مهترنی دغدغه های ما ایرانی ها گفتن نه هست، شاید خود من هم که در حال نوشتن این مقاله هستم، دوست نداشته باشم با نه گفتن دل کسی را برنجانم و ناراحتش کنم. اما چه می شود کرد، گاهی گفتن بله زیاد هم باعث درماندگی ما می شود و سبب می شود تا از زندگی لذت نبریم.تصورش را بکنید شما مجبور هستید برای برای ناراحت نشدن دوستان،آشنایان، رییس، همکار و … مدام نه نگویید چه عواقبی در پی خواهد داشت؟

 • وقتی تصمیم گرفتید پولی که با مشقت آن را پس انداز کرده اید و آخر ماه به آن نیاز دارید، از سر رودربایسیتی زیاد به دوستتان قرض بدهید یعنی تصمیم گرفتید این ماه راه با فشار مالی زندگی کنید!
 • وقتی به کاری که علاقه ندارید بگویید بله یعنی تصمیم گرفتید که از کار لذت نبرید!
 • وقتی به شخصی که علاقه ای به اون ندارید جواب مثبت می دهید، یعنی تصمیم گرفتید تا آخر عمر با نفرت زندگی کنید.

این شما هستید که تصمیم می گیرید در مقابل خواسته های دیگران چطور تصمیم بگیرید و چطور نه بگویید! نه گفتن حادثه نیست، نه اصلا! یک اتفاق ساده و پیش پا افتاده است که اگر به آن عمل کنیم  مسیر زندگی برای ما لذت بخش تر خواهد بود. یک ویدیو آموزشی از فرمول مهم و حیاتی نه گفتن آماده کردم، اما قبل از نمایش این ویدیو ، خواهش می کنم به این نکات توجه کن:

 • خودت را بشناس:

همیشه به این اصل معتقدم که هر وقت آرزوها، هدف ها، خواسته ها و مسیر زندگی خودم را شناختم و به آن مطمئن بودم، کارم برای مقابله با درخواست های غیرمنطقی و نامتعارف دیگران راحت تر است. زمانی که از من درخواست می کنند و نه می شنوند!، چه دلیلی دارد که ترس از دست دادن رابطه ام، شغلم و یا موقعیتم را داشته باشم. اتفاقا بر عکس ، این بله گفتن زیاد هست که شما را از رویاهای تان دور می کند.

 • اگر به درخواست های غیر منطقی بگوییم« بله» چه می شود؟

پاسخ به این سوال را با یک مثال می دهم. تصور کنید شما کارمند یک شرکت هستید و مدیرتان از شما درخواست های مکرر می کند و شما مجبورید برای اجابت درخواست های مکرر و غیرمنطقی مدیرتان تا شب در محل کارتان بمانید. آنوقت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بله، شما به مرور زمان خانواده، دوستان و اطرافیانتان را از دست می دهید! شما به دلیل رو دربایستی در معرض یک اتفاق ناگوار در زندگیتان هستید. پس وقتی شخصی از شما درخواستی دارد، قبل از اینکه جواب بدهید یک بار دیگر فکر کنید. اگر جواب مثبت بدهید چه اتفاقی می‌افتد؟ پیامدهای بلندمدت آن چیست؟ چه چیزی به دست می‌آورید؟ اگر موافقت کنید چه چیزی را از دست می‌دهید؟ باید حتما قبول کنید؟ چه اعتقاداتی در شما هست که اجازه نمی‌دهد دست رد به سینه‌ی کسی بزنید؟

 • برای نه گفتن نیاز به توضیح اضافه نیست:

همیشه در مشاوره های فردی و دوره های آموزشی به دوستانم می گویم که هیچوقت در زندگی بابت هر موضوعی توضیح اضافه ندهید، توضیح اضافه برای هر موضوعی بیشتر شما را تحت فشار می گذارد و باعث می شود طرف مقابل از هر جمله ما یک موضوع جدید ایجاد کند و بابت آن پافشاری و اصرار کند.پس برای نه گفتن صاف بروید سر اصل مطلب و از توضیح اضافه و دلیل تراشی های زیاد بپرهیزید.

 

 

 • با تاخیر جواب بدهید:

به نظر من بهترین راه برای خروج از این اتفاق سخت ، زمان خواستن هست. وقتی طی پیامی در قالب ایمیل، نرم افزارهای پیام رسان و… از شما درخواست نامعقولی می کنند، سعی کنید پاسخ آن را به زمان دیگری موکول کنید. پاسخ ندادن شما حاکی از بی علاقگی شماست و اگر شخص درخواست کننده این موضوع را بداند دست از سر شما بر میدارد!! باید نکته را هم بگویم، زمانی که طی پیام گروهی در واتس آپ، ایمیل و .. از شما درخواست می کنند و جواب شما نه هست، نگران نباشید نیازی به پاسخ نیست.

 

 • و اما چطور نه بگوییم؟

. این موضوع را همین الان با خودتان ببندید، می خواهید نه بگویید یا خیر؟ اگر هنوز قاطعانه تصمیم نگرفتید این کار را انجام ندهید، چون مطمئنا کار را خراب می کنید.

. اگر تصمیم به «نه» گرفتن دارید، چکشی نه نگویید! این اشتباه بزرگیست که قطعا عواقب آن بسیار بد خواهد بود. نه گفتن در کشورمان ایران باید با ملایمت و طی یک مرحله سخت و دشوار گفته شود.

. کمی با دلش راه بیایید : وقتی کسی از شما درخواست می کنند در مورد آن درخواست، با وی صحبت کنید، بگذارید فکر کند که درخواست وی برای شما مهم است و از اینکه نمی توانید با وی همراه باشید بسیار ناراحتید.

. معطل نکنید، بگویید نه! نمی توانم! ، بگویید متاسفم که بر خلاف میلم نمی توانم با شما همراهی کنم،

.پیشنهاد بدهید، صبر کنید هنوز مراحل نه گفتن تمام نشد، شما باید در انتهای کار یک راهکار پیشنهاد بدهید.

سید محمود بنی هاشمی

من بهت کمک میکنم بهتر زندگی کنی !

یک پاسخ به “چطور نه بگوییم؟”

 1. برزو ارجمند گفت:

  علیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *